Galaretka na zdrowe jelita, serce oraz podnosząca odporność, 4 os
Pektyna nie aminowana 25 g *ew. karagen lub agar
Naturalny sok owocowy lub warzywny czy mix owocowo-warzywny 0,5 l
Łyżeczka witaminy C *kwas askorbinowy (zdrowy zamiennik kwasku cytrynowego, można użyć również cytryny)
Ulubione owoce suszone, świeże lub mrożone
Dodatkowo:
1 łyżka inuliny plus probiotyk (idealna przy antybiotykoterapii, czy innych kuracjach niszczących florę jelitową, lub do jej obudowy)
Barwnik – np. z sok z buraków czy wyciąg z mniszka lekarskiego, sok z malin czy lipy jako dodatek przy przeziębieniu
Sok przelewamy do garnka i wstawiamy na palnik, dodajemy pektynę i gotujemy, po zagotowaniu odstawiamy, owoce kroimy w kostkę lub plastry (niektóre w całości) wrzucamy do garnka, *jeżeli gotujemy dla dzieci, owoce możemy dorzucić już przed fazą gotowania, będą lepiej trawione, suszone również można wrzucić wcześniej lub namoczyć*. Wit. C najlepiej naturalną dajemy kiedy galaretka trochę się ochłodzi, podobnie z probiotykiem. Przelewamy do pucharków i odstawiamy w chłodne miejsce do stężenia (ok 2-3 h) przy użyciu agaru trzeba dłużej gotować a tężeje bardzo szybko.
Zdrowe desery i dania mogą być smaczne i nieść dodatkowo za sobą szereg wartości odżywczych i prozdrowotnych, mogą być również pomysłem jak podać dziecku lekarstwo lub coś co normalnie by nie zjadło w sposób który będzie wspaniałą alternatywą dla słodyczy, chipsów czy innego śmieciowego jedzenia. Połączenie np. domowego popcornu z olejem z siemienia lnianego czy połączenia banana z awokado może zmienić zwykłą przekąskę w superfood. Potrzeba tylko trochę czasu i chęci.
Dietetyk Wojciech Duch